UÇAK BAKIM PERSONELINE KURAL IHLALLERI YAPTIRIMLARI

UÇAK BAKIM PERSONELINE KURAL IHLALLERI YAPTIRIMLARI

UÇAK BAKIM PERSONELINE KURAL IHLALLERI YAPTIRIMLARI

SHGM’nin kuraldışı işlemler ya da davranışlar sonrası uyguladığı para cezaları çoğunlukla kurumlar için tanımlanmış olsa da, personele, yöneticilere hatta yolculara uygulanan cezalar da bulunmaktadır.

Havacılık sektöründe hava araçlarının bakımı konusunda çalışan personel, aldığı eğitimlerin yanı sıra yöneticilerinin ve iş arkadaşlarının verdiği bilgilerin de yardımı ile uyulması gereken kuralları öğrenir. Kurallara uyulmaması durumunda yaşanan sorunlarla ilgili verilen örnekler bazen şehir efsanesi olsa da, bu örneklerin akılda kalıcı olmaları ‘hatalı davranıştan uzak tutma’ amacına uygundur.

Uçak bakımlarının yapıldığı alanların ‘Apron Kartı’ adı verilen özel geçiş kartları ile girilebilen yerler olması nedeni ile uçak bakım personelinin günlük mesaisi, işinin bulunduğu hangar binasının kapısından girişi ile değil, havaalanı giriş kapısına gelmesi ile başlar. X-ray cihazları ve güvenlik görevlileri, kurallar ile sınırlandırılmış ve sıkı denetlenen bir bölgeye giriş yapıldığını hatırlatır. Planlı her FAA, EASA ya da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) denetlemesinin öncesinde eski denetlemelerde yaşanmış olaylar yeni denetlemeyle ilgili farkındalık uyandırması için dile getirilir.


Denetlemede bulunan uygunsuzlukların, uygunsuzluğa sebep olan personele de olumsuz yansımasının olup olmayacağı merak edilir. SHGM’nin kuraldışı işlemler ya da davranışlar sonrası uyguladığı para cezaları çoğunlukla kurumlar için tanımlanmış olsa da, personele,yöneticilere hatta yolculara uygulanan cezalar da bulunmaktadır. Bu cezaların miktarı caydırıcı olması için özellikle yüksek tutulmuştur. SHY-M yönetmeliğinin ‘sorumluluk’ başlığını taşıyan 5’inci maddesinin altında “Bakımı uygulayan her bir gerçek veya tüzel kişi, uyguladığı bakım işlemlerinden müteselsilen sorumludur” ifadesinin yer alması nedeni ile kural dışı davranışı yapan bakım personeline de SHGM tarafından idari para cezası uygulanabilmektedir. SHGM’nin hangi durumlarda şahıslara idari para cezası verdiğinin ve verilebilecek ceza tutarı bilgisinin öğrenilmesi sivil havacılık kurallarına uyulması konusunda farkındalığı arttıracaktır. SHGM idari para cezası tanımlanan bazı durumlarda, personelin lisansının askıya alınması ya da tamamen iptali gibi ilave cezalara da başvurabilmektedir.


Ayrıca güvenlik kontrolü ya da uçuş sırasında görevli personel ile yaşanan tartışmalar, hakaret ya da darp gibi olaylara yol açtığı takdirde, idari para cezasının dışında adli davaların da konusu olabilmektedir.
Bakım personeli sadece bakım işinde çalışırken değil, aprona giriş çıkış yaparken, apronda bulunurken ya da uçaklarda yolcu olarak seyahat ederken SHGM’nin idari para cezalarından etkilenebilir.

 wx=

29.6.2019 15:07:00
Ersan YÜKSEL     1457