Rüya uçağı’nın cam teknolojisi

Rüya uçağı’nın cam teknolojisi

Rüya uçağı’nın cam teknolojisi

Boeing 787 Dreamliner tipi uçakların kokpit camlarının yakından fotoğrafı çekildiği zaman camların renklerinin turuncu ve yeşil renklerde olduklarını görüyoruz. Peki bu uçakların camları neden turuncu ve yeşil renklerde?

Merhaba sevgili okurlar,

En önemli özelliği şimdiye kadar yapılmış yolcu uçaklarının en verimlisi olması ile birlikte adı bilinen Boeing 787 Dreamliner tipi uçakların kokpit camlarının yakından fotoğrafı çekildiği zaman camların renklerinin turuncu ve yeşil renklerde olduklarını görüyoruz. Peki Boeing 787 Dreamliner tipi uçakların camları neden turuncu ve yeşil renklerde? 

Hidrofobik Tabaka

Boeing 787 Dreamliner windshield’ın (ön kokpit camları) camlarını turuncu ve yeşil renklerde görmemizin temel sebebi hidrofobik tabaka ile kaplı olmasıdır. Bir çoğumuz videolarda bir ayakkabı üzerine veya bir eldiven üzerinin suyla ıslatıldığında suyun ayakkabı ve eldiven üzerinden akıp gittiğini görmüştür. ‘Hidrofobik’, kelime anlamıyla apolar moleküller`in su içerisinde çözünmeyen ve sudan kaçan olarak isimlendirilmektedir. Ve doğada çokça hidrofobik yüzey örneği bulunmaktadır.

 wx=

Bunlar; nilüfer yaprağı, kelebek kanatları, ördek tüyleri vb. olarak sıralanabilir. Uçaklarda ise ana fonksiyonu kokpit ekibini zararlı güneş ışınlarından korurken, aynı zamanda kokpit camını buzlanma ve don olayından korumak ve siste daha iyi görüş sağlamaktır. Bu hidrofobik tabakanın ıslanabilirliği çok az veya yoktur. Ayrıca, uçağın hızıyla aynı orantıda bu tabakanın işlevselliği de artar. Uçak ne kadar hızlı uçarsa, tabaka da o kadar verimli çalışır.

Doğadan ilham alınarak düşünülmüş süper hidrofobik yüzeyler iki yaklaşım kullanılarak elde edilebilir. Birinci yaklaşım, katı yüzey kimyasal olarak daha zayıf bir malzemeyle yükseltilir. İkinci yaklaşım ise nano ve mikro boyutlu yapılar ile yüzeye bir tabaka yapılır ve bu ölçekteki katman sayesinde tamamıyla suyun yüzeye olan teması engellenmiş olur.

Hidrofobik Tabakada Kullanılan Temel Materyaller
Hidrofobik kaplama birçok farklı materyalden yapılabilmektedir. Kaplama için kullanılan temel materyaller;

  • Manganez Oksit Polistiren (MnO2/PS) nano-kompozit
  • Çinko Oksit Polistiren (ZnO/PS) nano-kompozit
  • Çökeltilmiş Kalsiyum Karbonat
  • Karbon nano-tüp yapılar
  • Silika nano kaplama

YAZAR : Berk YAVUZ - UTED Gençlik Platformu Üyesi

6.8.2019 14:36:00
2240