Qantas Havayolları dünyanın en uzun uçuşuna hazırlanıyor

Qantas Havayolları dünyanın en uzun uçuşuna hazırlanıyor

Qantas Havayolları dünyanın en uzun uçuşuna hazırlanıyor

Qantas Havayolları, 2022 yılından önce hizmete açmayı planladığı 19 saatlik Sydney-Londra ve Sydney-New York uçuşlarının öncesinde; yolcular ve uçuş mürettebatının bu uzun maratona dayanıp, dayanamayacaklarını ölçeceği test uçuşları gerçekleştirecek.

Bu uçuşlar önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek ve 19 saatlik bu test uçuşlarında uçakta yer alacak 40 yolcunun ve uçuş mürettebatının sağlık verileri uçuş boyunca giyilebilir teknoloji cihazları ile sürekli olarak ölçülüp kaydedilecek.

Yapılacak ölçümlerde uyku süreleri ve kalitesi ile yemek ve içecek tüketimleri de kayıt altına alınarak bu faktörlerin yolcuların sağlığına ve vücut saatlerinin işleyişine etkisi araştırılacak.

Qantas Havayolları, test uçuşlarında yer alacak yolcuların Qantas Havayolları’nın personeli arasındaki gönüllülerden seçileceğini açıkladı.

Türk Hava Yolları’nın en uzun uçuşu

Qantas Havayolları tarifeli en uzun uçuş dünya rekorunu kırmaya hazırlandığı hatlarda Boeing 787-9 uçaklarını kullanacak. Filosuna 787-9 uçaklarını katmış olan THY de böylece uzun süredir beklenen İstanbul-Sydney aktarmasız seferlerini yapma imkanını elde etti.Türk Hava Yolları, İstanbul - Sydney arasında seferleri başlatırsa, 15 bin kilometreden uzun olan bu hat, 16 saatten fazla sürecek ve sadece THY’nin en uzun uçuşu olmakla kalmayıp dünyanın da en uzun uçuşları arasında yer alacak.

Şu anda dünyanın en uzun tarifeli uçuşunu gerçekleştiren Singapur Havayolları, Singapur ile İngiltere (Londra) arasındaki seferinde Airbus firmasının özel üretim A350-900 ULR uçaklarını kullanmaktadır. İkinci sırada yer alan Katar Havayolları, Yeni Zelanda (Auckland) ile Katar (Doha) arasındaki seferinde B777-200 LR uçaklarını kullanırken; Avustralyalı Qantas Havayolları, Avustralya (Perth) ile İngiltere (Londra)  arasındaki seferinde B787-9 uçaklarını kullanmaktadır.

Mevcut en uzun tarifeli uçuşların sıralaması, hangi havalimanları arasında yapıldıkları, ilgili havayolları ve uçuş mesafeleri ile uçuş süreleri, aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

14.9.2019 12:45:00
Ersan YÜKSEL     1170