LAKE HAVASU CITY

LAKE HAVASU CITY

LAKE HAVASU CITY

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde nehrin kıyısına kurulmuş ünlü bir sayfiye beldesidir. Lake Havasu City ismi Mohave (Mavi) Kızılderilileri tarafından verilen bir isim olup, Türkçe’deki ile aynı anlama gelmektedir ve HAVASU ismi ile anılmaktadır. İsminin neden İngilizceye değiştirilmediği ile ilgili bir kaynak bulunmamaktadır. Türkler Kızılderili mi ya da Kızılderililer Türk mü tartışmasına burada değinmeyeceğim. Bu konu hakkında araştırma yapmak isteyenler bununla ilgili pek çok kitap okuyabilirler. Özellikle Ord. Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan’nın Türkler ve Kızılderililer isimli kitabında Lake Havasu City’nin ismi de geçmektedir. Haritaya bakarsanız Amerika Birleşik Devletleri’nde Türkçedeki ile aynı anlamı taşıyan tek şehir ismi Lake Havasu City’dir.

 

İlginç olan diğer bir konu da bu yerleşim ve tatil beldesinde birkaç gün geçirdiğinizde havasına ve suyuna uygun olarak Kızılderililer tarafından neden bu ismin verilmiş olduğunu anlıyorsunuz. Lake Havasu City çöl ve suyun birbirine saygı duyan ama fikirleri hiç uymayan iki insanın bir arada yaşaması gibi, kuru ve kavurucu çöl havası, gece ile gündüz arasında hissedilen ısı farkı ile Colorado Nehrinin kıyısında pırıl pırıl parlayan nehir, nehrin serinliğini hissettiğiniz kıyı şeridi ve o nehirde kuru çöl sıcağını eğlenceye dönüştüren insanlarla canlanmış bir şehir olduğunu görürsünüz.


Colorado Nehri’nin kıyısında ve Arizona sınırları içindeki şehirden California dağları birkaç kulaç atsanız ulaşabileceğiniz mesafede görünmektedir. Oysa ki karayolu ile gitmeyi tercih ederseniz Lake Havasu City’e Los Angales’tan ulaşmanız saatler almakta olup koskoca çölü ortadan ikiye bölen, ucu bucağı görülmeyen dümdüz iki otobandan birisi olan 10 numaralı highway’i kullanarak ulaşabilirsiniz. Bu yollardan birisinde 10 numaralı highway’e bağlanana kadar birkaç saat neredeyse tamamen ıssız çöl yolculuğu yapıyorsunuz, diğerinde ise çöldeki yerleşim yerlerini ve köy yaşantısını görerek yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. Belki tatilinize başlamadan önce böyle bir tecrübeyi yaşamanız tatilinizi daha ilginç bir hale getirebilir.

Lake Havasu şehrinde görülmeye değer yerlerin başında London Bridge yer almaktadır. Köprü İngiltere’den 2.4 milyon dolara satın alınarak getirtilip yeniden inşa edilmiştir. Üzerinde yürüyüp nehrin güzelliğini ve su sporları yapan insanları görebileceğiniz gibi köprünün hemen altında nehrin kıyısında da yürüyüş yapanlara eşlik edebilirsiniz. Eğer Lake Havusu City’i gezmek isterseniz bu köprünün hemen altında ziyaretçiler için bir danışma merkezini bulabilirsiniz. Önce Turist Danışma Merkezinden şehir turları ile ilgili bilgi ya da ufak bir şehir haritasını alırsanız bu küçük tatil beldesini daha kolay gezebilirsiniz.


Nehirde kanolarıyla gezen turistlerden, kürek sporu yapanlara, yatları ile gezen ve doğanın keyfini çıkartanlara ya da su motoru ile nehirde gezenlere kadar farklı aktiviteleri nehir boyunca görebilmektesiniz. Nehir kıyısında isterseniz güneşlenebilir, isterseniz gölgede piknik yapabilirsiniz. Yılın büyük bir kısmının güneşli geçtiği Lake Havasu City’de geceleri de gökyüzündeki yıldızlar olağan üstü görünmektedir. Cep telefonlarınıza Google Sky veya Star Walk programlarını yükleyerek gökyüzünü farklı bir şekilde seyredebilirsiniz. Phoenix ile Los Angales arasındaki çöle kurulmuş bu şehirde doğa ile baş başa kalmanın tadını çıkartmanın farklı bir yolunu neden tercih etmeyesiniz?
Şehri yukardan seyretmek isterseniz balon turları satın alabilirsiniz. Ayrıca ATV, UTV’lerle çöl gezisini de sizlere sunan hizmetleri satın alarak çölde kurulu bu şehri bir de çöl tarafından gözlemleyebilme fırsatını yakalayabilirsiniz. Yine nehirin gözde mekanlarından olan Fener de turistlerin özellikle gün batımına yakın fotoğraf çektikleri ve günbatımının Arizona ve California dağlarını nasıl renkten renge değiştirdiğini, suda oluşturduğu farklı renk tonlarını seyrettikleri yerlerden birisidir.

Yolunuz Los Angales’a düşerse Lake Havasu City’i görmeyi deneyebilirsiniz.

18.4.2018 13:53:26
979