Havayollarında kış koşulları için B Planı oluşturma

Havayollarında kış koşulları için B Planı oluşturma

Havayollarında kış koşulları için B Planı oluşturma

Havayollarının kış için bir taraftan operasyonların kesintisiz devam etmesi, diğer taraftan yolcuların mağdur olmaması için yapması gereken hazırlıklar içinde B Planı her zaman için büyük önem taşır.

Bugünlerde havalimanı ve havayollarının kış dönemine yönelik hazırlıkları konuşuluyor. Yapılan hazırlıkların odak noktası operasyonların kesintisiz devamına yönelik son derece önemli hazırlıklar. Ancak diğer yandan odakta olması gereken bir diğer konu da yolcular. Olası bir kar felaketinde veya yoğun kar yağışında gerek havalimanı gerek havayollarının yolcular için de bir takım tedbirler alması, önceden bazı hazırlıklar yapması ve bunu da kamuoyu ile paylaşması gerekir.

Kış hazırlığı dendiğinde yolcular için önceden düşünülmesi ve planlanması gereken önlemler nelerdir? 

 • Havayolları, uçuş tarihi kesinleşmiş yolculara önceden e-mail ve sms gönderimi yaparak, onları havalimanına daha erken gelmeleri konusunda uyarmalı. İptal olan uçuşlar önceden bildirilmeli.
 • Sadece havalimanı değil, havalimanına giden yollar da kışa hazırlanmalı. Alternatif ulaşım araçları düşünülmeli.
 • Havalimanında otopark ve terminal arası tüm yürüme yollarında, yolcu sağlığı ve güvenliği düşünülerek tedbirler alınmalı.
 • Olası kötü hava sebebi ile havalimanına zamanında ulaşamayan yolcuların biletleri, uygun bir başka seferde kullanılmak üzere değiştirilebilmeli. Havayolları bu konuda kural esnekliğine giderek müşteri memnuniyeti sağlamalı.
 • Acente ve havayolu web sitelerinde hava şartları sebebi ile uçuşu iptal olan, geciken yolculara yönelik hangi hizmetlerin verildiği (veya verilemediği) hakkında bilgilendirmeler yapılmalı. Zira yolcular, hava şartları sebebi ile olan gecikme ve iptallerden havayollarını sorumlu tutarak tazminat vb talepler ile gelebiliyor. Hava muhalefeti sebebi ile yaşanan uçuş aksaklıklarında havayolunun bir sorumluluğunun olmadığının bilinmesi, yolcuların da bu yönde bilinçlendirilmesi gerekir.
 • Yoğun kar yağışı sebebi ile uçuş iptal ve gecikmeleri yaşanan dönemlerde havalimanında yolcularla ilgilenmek üzere, hizmet ve yardım odaklı dönemsel personel çalıştırılmalı.
 • Havaalanı personeline zor durumlarla başa çıkabilmek ve stres yönetimi ile ilgili eğitimler verilmeli.
 • Uçuş iptali sebebi ile havalimanında uzun süre kalmak zorunda olan yolcuların konaklamalarının daha konforlu geçmesi için uyku tulumu, battaniye vb malzemeler hazırlanmalı.
 • Bu dönemlerde havaalanının yoğunluğu dikkate alınarak tuvalet, mescit, kafeterya gibi ortak alanların temizliği için ilave personel çalıştırılmalı, denetimleri sıklaştırılmalı.
 • Rötar ve iptaller havayolu sorumluluğunda olmadığından, havalimanında yeme-içme hizmetlerinin daha uygun fiyatlarla verilmesi sağlanmalı veya bu gibi durumlar için özel ikram hizmeti tasarlanmalı.
 • Çocuklu, bebekli, hamile, yaşlı ve engelli yolcular için havalimanı özel yolcu salonlarında yer tahsis edilmeli.
 • Yaşanacak ulaşım sorununu dikkate alarak, havalimanı personeli için uygun konaklama şartları sağlanarak gerektiğinde havalimanında bulunmaları sağlanmalı.
 • Çağrı merkezlerinin, oluşacak çağrı yoğunluğunu karşılamak üzere, ilave insan kaynağı planlamasını yapmaları sağlanmalı.
 • Havayolları bilet işlem yoğunluklarını minimize etmek için, işlem hızını artırmaya yönelik geliştirmeler yapmalı.
 • Havalimanına yolcuların iptal ve değişiklik işlemlerini yapmalarını sağlamak için kiosk cihazları konmalı ve yolcular bu noktalara yönlendirilmeli.

Her ne kadar hava şartları sebebi ile yaşanan olumsuzlukların pek çoğu havayolu ve havalimanı kaynaklı değilse de, bundan etkilenen yolcuların ruh hali  ile yaşanan müşteri deneyimi, müşteri memnuniyetine direkt etki etmektedir. Yolcuların seyahat planlarının her zaman gezip eğlenmek için olmadığını; aksayan seyahat planlarının insanların hayatında çok daha önemli izler bırakabileceğini unutmamalıyız.

10.1.2020 13:33:00
1282