HÜRKUŞ ULUSLARARASI ONAY ALDI

HÜRKUŞ ULUSLARARASI ONAY ALDI

HÜRKUŞ ULUSLARARASI ONAY ALDI

Türkiye’nin tasarladığı ve imal ettiği yerli eğitim HÜRKUŞ A uçağı, Avrupa Havacılık ve Uzay Ajansı’ndan uluslararası onay sertifikasını aldı. HÜRKUŞ, Avrupa Havacılık ve Uzay Ajansı tarafından sertifikalandırılan ilk Türk uçağı oldu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nin mühendisleri tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen yeni nesil HÜRKUŞ, hem Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) hem de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından tasarım organizasyon onayına sahip.

 

HÜRKUŞ A uçağının sertifika töreni Farnborough’da düzenlenen Havacılık Fuarı’nda Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nin (TAI) yer aldığı alanda gerçekleşti.

Gerçekleştirilen törenin ardından bir açıklama yapan TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Türk havacılığı için çok önemli bir gün yaşandığını vurgulayarak, “Yeni nesil temel eğitim uçağı projesinde ilgili konular çerçevesinde sertifika aldık. Bu vesileyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne, Savunma Bakanlığı’na, Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı’na Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teşekkür ediyorum. Bu zorlu süreçte Türkiye’ye ilk kez uluslararası bir sertifika edinmiş uçak sahibi olma fırsatını sağlayan ve Türk havacılık sanayinin sınıfını bir kaç derece artmasına katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem de yaptığı konuşmada, Türk mühendisleri tarafından üretilen ve geliştirilen uçağın testlerinin tamamlandıktan sonra, sertifikasyon sürecinin başlandığını belirti. Ertem, Hürkuş’un uçmaya elverişli olduğunun ispatı için beş yüzü aşkın uçuş sortisi gerçekleştirildiğini belirterek, “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarihimizde ilk defa bir uçağa TİP sertifikası verdi. EASA da bu sertifikayı geçerli kıldı. Artık hem Türkiye’de hem de Avrupa’da uçmaya elverişli olduğu kanıtlanan bir uçağımız var. Daha önce Türkiye’de üretilen birçok uçak var ancak hiçbiri böyle bir süreçten geçerek ruhsat almadılar. Bu açıdan bakıldığında bu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün de EASA’nın da organizasyon olarak Türkiye’ye verdiği ilk sertifika oldu” şeklinde konuştu. Ayrıca, EASA ilk kez aynı uçakta kanopi patlatma sistemini ve fırlatma koltuğunu aynı anda sertifikalandırdı.

 

EASA, bir uçak veya helikopterin ticari olarak uçması için, sivil havacılık kuralları gereği özel bir sertifikasyon programı uyguluyor.

 

Hürkuş uçağına alınan EASA sertifikasının, TAI tarafından tasarlanan ve önümüzdeki yıllarda üretilmesi planlanan yerli helikopter ve milli yolcu uçağı gibi projeler için de önemli bir alt yapı sağlayacağı belirtiliyor.

18.4.2018 13:53:10
972