Elektrikli uçakların çağı başlıyor

Elektrikli uçakların çağı başlıyor

Elektrikli uçakların çağı başlıyor

Havacılık alanında faaliyet gösteren firmaların elektrikli uçaklara yönelik çalışmaları tüm hızıyla sürerken, mevcut uçakların elektrikli hale getirilmesi elektrikli uçakların hayatımıza girmesini hızlandırabilir.

Yeni teknoloji firması Ampaire, haziran ayında California eyaletinin Camarillo şehrinde üzerine elektrik motoru ilave ettiği Cessna Skymaster uçağının ilk deneysel test uçuşunu gerçekleştirildi. Firma, uçağın seri üretimine geçmeyi planlamaktadır. Los Angeles yakınlarındaki havaalanından kalkan ve içinde 5 yolcu bulunan uçağın üzerinde elektrikli bir motor da bulunuyordu.

Ampaire 337 adını verdikleri uçak, iki motorlu bir Cessna 337 Skymaster uçağıdır. Uçağın burnunda ve arkasında bulunan motorlar push-pull olarak çalışmaktadır. Yaklaşık 50 yaşındaki uçağın burnundaki pervane içten yanmalı bir motor tarafından çevrilmektedir. Ampaire firmasının mühendisleri uçağın arkasında yer alan motoru ise elektrikli bir motor ile değiştirmişlerdir.

Elektrikli motoru enerjilendirmek için kullanılan lityum iyon bataryalar uçuş sırasında şarj edilememektedir. Bataryalar uçuştan sonra 15 dakikadan daha kısa bir sürede dolu bataryalar ile değiştirilmektedir. Uçakta kullanılan 240 HP gücündeki elektrik motoru uçağın orijinal sertifika değerinin aşılmaması için 215 HP ile sınırlandırılmıştır.

 wx=

Elektrikli motor sistemi, bataryaları ile birlikte uçağın boş ağırlığını 180 kilo arttırmaktadır. Buna karşılık elektrikli motor için yakıt alınmadığından toplam yük daha az etkilenmektedir.

Havacılık sektörünün devleri ve yeni teknoloji firmaları; kendi başına yolunu bulabilecek, dikey olarak iniş kalkış yapabilecek ve potansiyel olarak önümüzdeki yıllarda şehirlerde ve şehir dışı semtlerde binlerce yolcu taşıyabilecek elektrikli uçakları geliştirmek için çalışmaktadırlar. Uber teknoloji firması dikey olarak iniş kalkış yapabilecek elektrikli uçakları kullanacağı bir ulaşım sistemini 2023 yılında hizmete sokmayı planladığını açıklamıştır. Diğer girişimciler ise mevcut uçakların elektrikli sisteme modifikasyonlarının elektrikli uçakların çağını daha önce başlatacağına inanmaktadır. Ampaire firması elektrikli motor takılmış uçaklarını 2021 yılında müşterilerine sunmayı planlamaktadır.Her ne kadar Ampaire firması ve diğer firmalar sivil havacılık otoritelerinin modifiye edilmiş elektrikli uçaklara yeni tasarımı yapılmış elektrikli uçaklara göre daha çabuk onay vereceklerine inanıyor olsalar da, Amerikan Havacılık İdaresi’nin (FAA) bu uçakların güvenli olduğuna karar vererek üretimlerine izin vermesi uzun bir süre alacaktır.

6.8.2019 10:52:00
Ersan YÜKSEL     2095