Fasten Your Seat Belt, Please*

Fasten Your  Seat Belt, Please*

Fasten Your Seat Belt, Please*

Her uçuşta safety bakımından büyük önem arz eden emniyet kemerinin takılması oldukça önemlidir. Sivil havacılık kuralları gereği kemerimizi iniş ve kalkışlarda takmanın zorunlu, düz (cruise) uçuşlarda ise takılı olmasında bir zorunluluğun olmadığını az çok hepimizin bildiğini düşünüyorum. Lakin bazı ufak noktaların da değişip gelişmesi de gerekebilir.

Geçtiğimiz günlerde Techno Arge A.Ş firmasının geliştirdiği bir ürünü inceleme fırsatını buldum. Ürünün geliştirilme ve üretilme amacının kabin memurları tarafından yolcuların sayımı ve aynı zamanda kemer kontrol işlemlerinin yapıldığı gözlenmiştir. Bu gözlemler neticesince yapılan işlemde belirli bir oranda sapma, hata ve eksiklikler olduğu tespit edilmiştir. Bunun mümkün mertebe önüne geçme amacı ile bu sistem geliştirilmiştir.

Sistemin çalışması şu şekilde oluyor: Otomatik biniş kartı alınırken, biniş kartının üzerinde bulunan bileklik kartın üzerinden ayrılarak bileğe takılı. Yolcu, uçağa biniş kapısından geçerken kapıdaki okuyucuya bilekliği okutur. Devamında da uçağa gidiş yapan yolcu, bilekliğini uçak girişinde yer alan okuyucuya bilekliğini tekrardan okutur. Böylelikle yolcunun uçağa girdiği onaylanmış olur.

Uçağın kapısındaki sistem bunu kayıt eder ve yolcu koltuğunda oturduğunda sistem karşılaştırmaları yapar ve bu karşılaştırmalar sistem ekranında görüntülenir.

Sistem uçağa giren ve oturan yolcunun takibini tamamladıktan sonra pilot kabinine, görevli personel alanına ve havalimanı gözlem odalarına bilgiler anlık olarak ekrana yansıtılır. Uçağa girişte okutulan bileklikler sayesinde uçağa binmeyen yolcuların sayısı, eksik yolcuların sayısı ve kaçak yolcuların sayısı anlık olarak takip edilebilir.

Peki koltukta oturduğunuzu nasıl tespit ederim?

Koltukların iç kısmına kumaş altına yerleştirilen ağırlığa duyarlı sensörler sayesinde koltukta taşıyıcı görevi üstlenen bir iskelet ve panel bağlantısı arasında yer alan özel kablolar ile oluşturulmuş bir sistemdir. Bu sistem sayesinde yolculuk boyunca kabin memurları yolcuların koltuklarında olup olmadıklarını sistem ekranından kolayca takip edebileceklerdir.

Her yolcu uçağa bindiği andan itibaren her türlü kimlik bilgisiyle tanımlanmış durumda olacaktır. Yolculuğun başladığı andan itibaren de koltuk doluluk sensörü sayesinde tüm yolcuların koltuklarını terk etme süreleri kolaylıkla takip edilecektir. Tüm sistem kablolama sistemi ile oluşturulduğu için uçak içinde frekans sıkıntısı olmayacak ve güvenli bir etkileşim ağına da sahiptir.

Güvenli ve kolaylıkla yerleşimlerini sağladığımız yolcularımızın koltuklarındaki oturma sürelerini de takip altına aldık. Peki ya yolcularin güvenliğini sağlayan emniyet kemeri? Bu sistem iki şerit ve iki uç kısımlarından birbirine bağlayan bir kemer tokası içeren, özellikle uçaklar olmak üzere her türlü kara, hava ve deniz taşıtında kullanılabilecek bir sistemdir. Sistem emniyet kemerlerinin takılı olup olmadığını kabin memurlarına anında aktaran yeni bir kemer olma özelliğine sahiptir. Sistem kemer tokası üzerinde yer alan ve tellerin temas edip etmediğini ve emniyet kemerinin takılı olup olmadığını mikro switch üzerinden ekrana bilgiyi aktaracaktır. Kabin memuru yolcunun kemerinin takılı olup olmadığını da koltuk konfigrasyon diyagramı üzerinden takip edecektir.

Yapılan bu çalışmanın ülkemiz ve dünya sivil havacılığı açısından oldukça önem arz ettiğini ön görmekteyim. Araştırma ve geliştirme kısımlarında her geçen gün daha da ilerleme sarf edileceğinden asla ama asla şüphem yok. Projenin üretimi ve geliştirilmesi konusunda firmayı tebrik ediyor, diğer sayıda sizlerle tekrardan buluşmak üzere...

Selamlar...

Not: Emniyet kemeri takmamızın temel nedenlerini ve önemini anlatan yazı kaleme almıştım. ‘Neden emniyet kemeri takıyoruz hostes hanım?’ başlıklı yazımı Ağustos 2018’de yayınlanan dergimizde bulabilirsiniz.

(*): Lütfen kemerlerinizi bağlayınız.

6.8.2019 10:10:00
Alişan DEĞİRMENCİLER     752