Eklemeli imalat ile havacılık hız kazanıyor

Eklemeli imalat ile  havacılık hız kazanıyor

Eklemeli imalat ile havacılık hız kazanıyor

Üç boyutlu yazıcıların hayatımıza girmesi, 3B geometrik verilerin havacılık sektöründe kullanılmasıyla üretim sürecine geçilmiş olması, havacılık sektöründe eklemeli imalat çalışmalarına da hız kazandırıyor. Peki bu durum, önümüzdeki dönemde üretim süreci dışında daha neler getirecek?

Sevgili okurlar, dergimizin bu sayısında sizlere havacılık sektöründe eklemeli imalat çalışmaları konusunda yaptığım araştırmalarımı ve gözlemlerimi paylaşacağım.

Eklemeli imalat nedir?

​Eklemeli imalat, üç boyutlu (3B) geometrik verileri kullanarak malzemenin birbiri ardına katman katman eklenmesiyle, karmaşık geometrili fiziksel parçaların hızlı bir şekilde imalatını gerçekleştiren bir imalat tekniğidir.

Eklemeli imalat ve 3D print teknolojisi

​Orijinal olarak ABD’de Massachussets Teknoloji Enstitüsü’nde geliştirilmiştir. 3B yazdırma aynı zamanda ‘masaüstü imalat’ olarak da bilinmektedir. 3B yazıcı, toz halindeki herhangi bir malzemeden inşa işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bir nesneyi oluşturabilmek için 3B modele ihtiyaç vardır. Bu model 3B resimler kümesinden taranabilir, bilgisayar yardımı ile BDT programları kullanılarak çizilebilir veya internetten indirilebilir. 3B model genellikle STL formatında saklanır ve yazıcıya gönderilir. 3B nesnelerin yazdırma işlemi, mürekkep püskürtmeli yazıcılara oldukça benzer ekipmanlar ile katman katman gerçekleştirilir. İnşa işleminde çok ağızlı bir nozuldan yapıştırıcı püskürtülerek tozlar birbirine bağlanmakta, bir merdane ile yeni bir katman toz yayılmaktadır. İnşa işlemi bittikten sonra, parçayı çevreleyen ve aynı zamanda destek malzemesi görevi görmüş olan tozlar, vakum temizleyici veya fırçayla temizlenmektedir. Kullanılan malzeme ve uygulamaya göre, infiltrasyon ve sinterleme gibi değişik ek işlemler de yapılabilir.

Tanıdık birinin bir örneğini görmeye hazır mısınız?

​2016 yılında düzenlenen Berlin Havacılık Fuarı’nda Airbus, ‘Thor’ adında 3D teknolojisi ile üretilen bir drone tanıtımında bulundu. ​Thor, aerodinamik yapısıyla model uçaklara benzese de onlardan birçok farkı bulunuyordu. Poliamit adı verilen malzemeden üretilen Thor, yaklaşık 4 metre uzunluğunda ve 20.8 kilogram ağırlığında.

Büyük üç boyutlu yazıcıların varlığı, Airbus’ın Thor’u oldukça kısa bir sürede üretmesinde büyük önem taşıyor. 38 cm.’ye kadar uzunlukta olan parçaları işleyebilen Airbus, bu sayede belli bölümlerin üretim sürecini önemli ölçüde hızlandırmayı başardı. Şirketten yapılan açıklamada, daha önce 270 parçayla gerçekleştirilen motor enjeksiyon sistemi kurulumunun yeni teknoloji sayesinde üç parçayla tamamlanabildiği ifade edildi.

Airbus Thor, pratik bir üründen ziyade bir teknoloji demosu niteliğinde olsa da, şirketin gelecekte gitmeyi istediği yönü göstermesi sebebiyle önem taşıyor. Tüm hava araçlarının üretimi için üç boyutlu baskı teknolojisinden faydalanmak, yakıt maliyetlerini ve konvansiyonel üretim yöntemlerinin yol açtığı çevre kirliliğini azaltmayı sağlayabilir.

Uçağın motorunda eklemeli imalat izleri

Boeing 777X modelinde kullanılan, General Electric Aviation tarafından geliştirilen GE9X motorunun üretim metodolojisinde yeni nesil teknoloji izlerini görmek, havacılık motor sanayisi adına bir devrimin de habercisi.

​21’inci yüzyılın nimetlerini, inovasyon adımlarının ekmeğini sanırsam 2020’den itibaren yemeğe başlayacağız gibime geliyor. Değişen malzeme cinsi ve kalitesi ve bunun peşinden hızlı, pratik çözüme dayalı iş ve sistem akışı akabinde gelen ihtiyaca göre teknoloji üretimi daha ekleyeceğimiz birçok şey…

Sevgili okurlar, eklemeli imalat ile ilgili hususlara değinip kısa bir şekilde ifade etmek istedim. Konunun hacmi oldukça fazla olduğundan dolayı ilerleyen sayılarda yazılarımda yer vermeye devam edeceğim. Lütfen takipte kalın. Emniyetli günler.

Kaynakça

www.custompartnet.com/wu/additive-fabrication

https://www.researchgate.net/publication/322308653_Eklemeli_imalat_3_boyutlu_baski_teknolojilerinin_egitimde_kullanilabilirligi_usability_of_additive_manufacturing_three_dimensional_printing_technologies_in_education/Link/5A53585e0f7e9bbc105699d9/Download

https://www.airbus.com/newsroom/news/en/2016/06/airbus-tests-high-tech-concepts-with-an-innovative-3d-printed-mini-aircraft.html

https://www.additivemanufacturing.media/news/ge-announces-additive-manufacturing-breakthrough-in-commercial-aviation

https://www.3dprintingmedia.network/gex9-largest-3d-printed-jet-engine-ever-now-flying/

12.11.2019 14:33:00
Alişan DEĞİRMENCİLER     817