AIRBUS’IN TÜRKİYE’DEKİ BAKIM DESTEK FAALİYETLERİ… Willy FORBIN RÖPORTAJI

 AIRBUS’IN TÜRKİYE’DEKİ BAKIM DESTEK FAALİYETLERİ…   Willy FORBIN RÖPORTAJI

AIRBUS’IN TÜRKİYE’DEKİ BAKIM DESTEK FAALİYETLERİ… Willy FORBIN RÖPORTAJI

 

 

Could you give us a short brief about AIRBUS?

AIRBUS is a global leader in aeronautics, space and related services. In 2016 it generated revenues of €67 billion and employed a workforce of around 134,000. AIRBUS offers the most comprehensive range of passenger airliners from 100 to more than 600 seats and business aviation products. AIRBUS is also a European leader providing tanker, combat, transport and mission aircraft, as well as one of the world’s leading space companies. In helicopters, AIRBUS provides the most efficient civil and military rotorcraft solutions worldwide. Could you inform us about the countries of Airbus in service and its financial figüre? In 2016 it generated revenues of €67 billion. AIRBUS produces aircraft and aircraft parts in various sites in Europe (France, Germany, UK and Spain) but also China and in the USA (Attached you will find an example of AIRBUS work share on A320). Airbus’ı kısaca tanıtır mısınız?

Airbus:

havacılık, uzay ve ilgili birimlerin küresel lideridir. 2016’da 67 milyar Euro gelir elde etti ve yaklaşık 134 bin kişilik işgücü istihdam etti. Airbus, 100 ile 600’ün üzerinde koltuk kapasiteli en donanımlı yolcu uçakları çeşitliliği ve iş jeti havacılık ürünlerini sunmaktadır. Airbus aynı zamanda dünyanın önde gelen uzay şirketlerinden biri olmasının yanı sıra tanker, savaş uçağı ulaşım ve özel amaçlı hava araçları sağlayan bir Avrupa lideridir. Buna ek olarak Airbus, helikopterler için dünya çapında en etkili sivil ve askeri döner kanatlı uçak çözümleri sağlamaktadır. Airbus ın faaliyet gösterdiği ülkeler, üretim ve finansal büyüklüğüyle ilgili rakamlar hakkında bilgi verir misiniz? Airbus 2016 yılında 67 milyar Euro gelir elde etmiştir. Sadece Fransa, Almanya, Birleşik Krallık ve İspanya gibi Avrupa ülkeleri değil ayrıca Çin ve Amerika’da da birçok alanda hava araçları ve parçaları üretimi yapmaktadır.

 

 

Can you tell us about the approach of Airbus to Turkey?

I know that Airbus considers Turkey to be a strategic industrial partner and is committed to long-term mutually beneficial industrial cooperation, through the placement of work packages that include transfer of technology and which help to build skills and competences in the Turkish aviation industry. I also know that Turkey is willing to work in partnership with AIRBUS, I can see and feel it since I am here assisting THY. I do not have so much information to share on this subject unfortunately. From my side, THY having the one of the most (if not the most) extended network worldwide with more than 230 destinations, with such fast development in Europe, constant increase of number of passengers and the entry into service of the 3rd airport.. This could be really challenging and interesting I think. In 2016, There has been some news about Turkey has exceeded the all expectations of Airbus, so what can you say about this? I do not know what were the expectations in Turkey to be honest, but it is right that I have been quite surprised to witness such fast grow of aviation market in the country, even being around the world under other latitudes for my job. I am linked to Turkey since I married a Turkish woman, thus I use to be vigilant on what is happening in the country.

Airbus’ın Türkiye’ye olan yaklaşımı ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

 

Airbus’ın, Türkiye’yi stratejik bir sanayi ortağı olarak gördüğünü biliyorum. Türk havacılık endüstrisindeki beceri ve yeterlilikleri geliştirmeye yönelik, teknoloji transferini içeren iş yatırımları vasıtasıyla, karşılıklı uzun soluklu yararlı bir endüstriyel işbirliği içerisinde çalışılmaktadır. Ayrıca, Türkiye Airbus’la iş birliği halinde çalışmaya isteklidir, bunu burada THY ile çalışmaya başladığımdan beri görüp hissediyorum. Ancak ne yazık ki bu konuda çok fazla yeterli bilgiye sahip değilim. Bana göre, THY dünya genelinde 230’dan fazla uçuş noktası, Avrupa’daki büyüme hızı, yolcu sayısındaki sabit artışı ve 3. Havalimanı’nın faaliyete girişi ile en gelişmiş uçuş ağlarından birisi olacak. Bence bu gerçekten ilginç ve dikkat çekici bir durum… 2016 yılında, Airbus’ın Türkiye’deki beklentilerinin aşıldığına dair haberler çıkmıştı, bu bağlamda neler söylersiniz? Dürüst olmak gerekirse, Türkiye’deki beklentilerle ilgili pek bilgim yok. Fakat Türkiye’de havacılık pazarındaki hızlı büyümeye şahitlik etmek benim için oldukça şaşırtıcıydı. Hatta benim bölümümde dünya Türkiye’nin gerisinde bile kalmıştır. Eşim Türk olduğu için Türkiye ile ve Türkiye’de olanlarla ilgili oldukça ilgiliyim.

 

As a Representative Office, can you please give information about your support to the operations in Turkey?

Our task as Field Service Representative is quite well defined. We are the frontline contact with our customers in case of technical issues; we assist them with AOG (Aircraft On Ground) and incidents inquiries. We help to ensure safe operations by providing advice and guidance. Part of our job is also reporting to our main base to ensure follow up of all current open items generated. Through our presence and our assistance to THY, we ensure to build a relationship of trust and successful partnership incarnating the frontline contact within the station. AIRBUS is assisting all Turkish airlines operating AIRBUS aircraft from 3 different location, IST, SAW and from our main base in Toulouse. With the future opening of the 3rd airport, we will re-organize our workforce to ensure proper assistance at all 3 airport level.

 

Field Service Costumer Service Departmanı olarak Türkiye’deki operatörlere sağladığınız destek ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

“Field Service Representative” olarak görev alanımız açık bir şekilde belirtilmiştir. Herhangi bir teknik arıza durumunda ki; bunlar “Aircraft On Ground” ya da olay araştırması gibi durumlarda, müşterilerimizle doğrudan iletişime geçiyoruz. Tavsiye ve rehberlik hizmetleri sunarak güvenli bir uçuş operasyonu gerçekleştirmeleri için yardımcı oluyoruz. İşimizin bir kısmı da mevcut devam eden işlerimizin takibiyle ilgili “main base’e rapor sunmaktır. THY’de olan varlığımız ve desteklerimiz ile müşterilerimizle gerçekleşen doğrudan görüşmelerimizde güven ve başarı faktörünü canlı tutmaya çalışıyoruz. AIRBUS bütün Türk tescilli havayollarına IST, SAW ve Tolouse’daki ana merkez olmak üzere 3 farklı lokasyondan destek vermektedir. Gelecekte, 3. Havalimanının açılışıyla daha düzenli bir destek sağlamak için iş gücümüzü yeniden düzenleyeceğiz.

In the last period global transformation is taking place in our world.

What are your recommendations to young people who are trained in aviation in Turkey and want to work with Airbus? Honestly? I would just tell them “what are you waiting for”! More seriously, I work in aviation since I am 16 years old once I entered Air France school, and I have never felt any regret about it. I have been lucky all along my career to be able to do something that I like, so my first advice would be to tell them to like and enjoy what they are doing. Aviation is not a domain you work in just to pay the bills at the end of the month, but a domain that you embrace because of being aeronautics passionate. I always loved airplane since my first steps. If they are motivated, passionate, like technology, innovation, follow the aviation history , they can be the part of it. I have worked on Concorde which is an aircraft born in the 70’s, but so much in advance on its time. A320 arrived in 1988with “Fly by wire” (flight controls fully electrical), being in a more complex form already fitted on that extraordinary airplane; I may be talking like a retired guy but being 48 years old soon, I have witnessed so many improvement, revolution and innovation within aeronautical industry, I can only encourage those who want to follow this path, “If you like airplanes and want to be part of great technological challenges, go for it”! I have been proud to work for Air France for 15 years, I am blessed to work for AIRBUS.

 

Son dönemde dünyamızda küresel dönüşüm yaşanmaktadır. Türkiye’de havacılık alanında eğitim alan ve Airbus’ta çalışmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Dürüst olmak gerekirse onlara yalnızca, “Neyi bekliyorsunuz?” diye sorarım. 16 yaşında Fransa Havacılık okuluna girdiğimden beri havacılık işinde çalışıyorum. Ve o zamandan beri bu işle ilgili hiç pişmanlık duymadım. Kariyerim boyunca da böyle bir işte olduğum için hep şanslı oldum. Sonuç olarak, onlara verebileceğim tek öğüt, yapıyor oldukları işi sevsinler ve keyif alsınlar. Havacılık sadece ay sonu geldiğinde faturalarını rahatlıkla ödeyebilecekleri bir meslek değil, aynı zamanda, tutkusunu sonuna kadar yaşayıp, bu duyguyu kucaklayabilecekleri bir sektördür. Mesleğe ilk adım attığım yıllardan beri uçakları hep sevdim. Eğer işlerine motive olurlarsa, tutkulu olurlarsa, teknolojiyi ve yeniliği severlerse o zaman havacılığın bir parçası olurlar. Zamanının en gelişmiş uçağı olan 70 yapımı “Concorde”la çalıştım. Sıradan bir uçağa göre oldukça kompleks bir yapıya sahip olan 1988 yapımı “Fly by Air” donanımlı (uçuş kontrolü tamamen elektrikli) A320’ye yetiştim. Yakında 48 yaşına basacak biri olarak emekliliğini yaşayan biri gibi görünüyor olabilirim ancak, zaman içerisinde havacılık endüstrisinde birçok yenilik, gelişme ve devrime şahitlik ettim. Bu yolda yürüyecekler için sadece onları cesaretlendirebilirim. “Uçakları seviyorsanız ve büyük teknolojik gelişmenin bir parçası olmak istiyorsanız bu işe başlayın!” 15 yıl “Air France”ta çalışmaktan gurur duydum, sonrasında da AIRBUS’ta çalışmaktan dolayı mutlu ve huzurlu hissediyorum

What is your future perspective on Turkey?

I am assigned here in Turkey for a period of 5 years. It represents quite some time, but time flies and even faster when you have to face challenges. First one to come is the EIS (Entry into Service) of the A321neo being delivered to THY mid this year (1st of 92 airplanes). The aircraft is not unknown for THY which operates already the previous version (named as CEO --> Current Engine Option), but we always pay a particular attention at EIS to ensure first of all safe operations, and also customer satisfaction with our newly delivered product. In parallel, with the 3rd airport opening, it does represent a big turn in Turkey aviation history, as what is expected is quite huge at every level. Me and my colleagues are very happy and proud to experience this, be there to witness it, and especially be part of it by accompanying THY. So this being said, with our additional daily routine assistance to our customers, a lot remains to come, and a lot more to be proud of.

 

Türkiye hakkında gelecek perspektifiniz nedir?

Buraya 5 yıl önce atandım, bu süreç kulağa az gibi geliyor. Ancak bu süre içerisinde karşılaştığımız sorunlarla baş etmeye çalışırken zamanın nasıl hızlı aktığını anlamıyorsunuz. İlk olarak bu yılın ortasında THY’ye teslim edilen A321neo’nun servis girişiyle ilgilendik. Uçak bir önceki versiyonu CEO ile çalışmış olan THY için bilindik değildi. Biz bu uçağın servis girişiyle ilgili özel ilgi gösterdik. Yeni gelen ürünlerimizle yolcularımıza güvenli uçuş imkânı ve ayrıca müşteri memnuniyetini sağlamaya çalıştık. Buna paralel olarak, 3. Havalimanının açılışıyla Türk havacılık tarihinde hemen her alanda beklentisi olan büyük bir dönüm noktası olacak. Ben ve meslektaşlarım böyle bir deneyimi yaşamaktan çok mutluyuz ve gururlu hissediyoruz. THY ile birlikte çalışarak siz de orada bizimle bu deneyimi yaşayabilirsiniz

Short Biography of Mr. Willy

My name is Willy FORBIN, I am 48 years old next June 2018 and I am working for AIRBUS for 16 years now (3 years as subcontractor and 13 years as officially AIRBUS contracted employee). I always worked within aviation domain since my youngest age, starting 16 years old at Air France Technician School in France where I have studied 3 years and obtained my first aeronautical diplomas; Following scholarship I started to work for Air France at Roissy CDG airport in 1989 as Mechanic qualified on A300/A310/ CONCORDE, later on I specialized myself on A310 aircraft. I resigned from AFR in 2000 to work on freelance for almost 2 years (where I experienced other aircraft type such as Falcon from DASSAULT Co.), before being contracted by AIRBUS official subcontractor for Field Service staff MACH2000 (which became AWAC further on) in Sep.2002. After 3 years as subcontractor in Field Service, officially contracted by AIRBUS in Feb.2005 as Field Service Representative, then promoted Senior Field Service Representative in 2011 and Field Service Manager in 2017 once taking over Turkish Airlines and MNG Airlines accounts. Countries of assignment prior to come to Turkey

 

Mr. Willy’nin kısa özgeçmişi

Ben Willy FORBIN. 2018 Haziran ayında 48 yaşında olacağım. 16 yıldır AIRBUS ile çalışmaktayım (3 yıl subcontracter olarak çalıştım 13 yıldır da AIRBUS bünyesinde kadrolu çalışanım) Genç yaşımdan itibaren havacılık alanında çalışıyorum. 16 yaşında Air France Technician School’da bu işe başladım. 3 yıl burada eğitim gördüm ve ilk havacılık diplomamı aldım. Bursu takiben 1989 yılında Rossy CDG havalimanında Air France için çalıştım. Burada A300/A310/CONCORDE üzerine kalifiye eleman olarak çalıştım. Daha sonrasında A310 hava aracında uzmanlaştım. 2000 yılında AFR’den istifa ettim ve 2 yıl serbest çalıştım. Bu süreçte “Dassault Company”den Falcon tipi hava aracı üzerine deneyim kazandım. Eylül 2002’den sonra, AIRBUS bünyesinde daha sonra AWAC olan MACH2000 kadrosunda “Field Service” alanında resmi “subcontructor” olarak çalışmaya başladım. 3 yıl sonra 2005 yılında “Field Service Representative” olarak devam ettim ve 2011 yılında “Senior Field Service Representative” olarak terfi ettim. 2017 yılından beri Turkish Airlines ve MNG Airlines bağlantılarını yöneten “Field Service Manager” olarak çalışmaktayım.

 

 

The Counries and Companies that I am working for Airbus:

Airbus için çalıştığım ülkeler ve firmalar:

USA (for UPS; Jet Blue --> A300-600, A320), Dubai (Emirates --> A340-500), Spain (Iberia --> A320Fam*, A340-300/600), Chile (LAN --> A318 EIS**, A320, A340-200/300), Kazakhstan (Air Astana --> A320 EIS), Abu Dhabi (Etihad --> A330, A340-500), Paris (Air France; Air Caraibes --> A320Fam, A330, A340, A380 EIS, A350 EIS), Laos (Lao Airlines --> A320 EIS). Aircraft Qualification: CONCORDE, A300, A310, A320 Fam, A330, A340, A350, A380. * A320 Family comprising A318/A319/A320/A321 ** EIS for Entry into Service

18.4.2018 13:53:10
972